História

Mestské divadlo Trenčín vzniklo transformáciou z ochotníckeho súboru Trenčianske Hradné Divadlo. Samotný pôvodný súbor vznikol z potreby získať právnu subjektivitu pre skupinu približne 30 nadšencov. Tí už niekoľko mesiacov spolu pripravovali prvé predstavenie podľa predlohy Stana Štepku Jááánosííík. Iniciátorkou projektu bola Zuzana Moravčíková – Mišáková, ktorá sa v Bratislave na filmovej produkcii stretla s Milošom Slemenským, bývalým ochotníkom a filmovým kaskadérom. Prišiel už na prvé stretnutie budúceho súboru v divadle a odvtedy spolu pracujú ako zakladajúci členovia Trenčianskeho Hradného Divadla. Po veľmi úspešnom uvedení hry sa do súboru začali hlásiť aj dospelí z Trenčína i okolia. V tom čase sa v divadle vyprofilovali dve skupiny hercov – juniori (do 20 rokov) a seniori. Naše divadlo sa stalo živnou pôdou pre talenty. Konečne dostali príležitosť záujemcovia o divadlo, ktorým v Trenčíne roky chýbalo.

Divadlo oficiálne vzniklo zapísaním na Ministerstve vnútra SR 19. marca 2002. Po roku existencie 18. 3. 2003 sme v spolupráci s ďalšími tvorcami a skupinami otvorili stálu ochotnícku scénu Trenčianskeho hradného divadla komediálne ladeným predstavením Výlet do minulosti (alebo) Máme čo ponúknuť.

Prvé roky sa niesli v znamení napredovania metódou pokus-omyl na zelenej lúke neexistujúceho divadelného zázemia v Trenčíne. Oslovení na spoluprácu boli mnohí kultúrne činní Trenčania, no nie všetky spolupráce boli z dlhodobého hľadiska prínosom. Divadlo kvalitatívne poskočilo do prvej ligy ochotníckych divadiel spoluprácou s profesionálnym režisérom Petrom J. Oravcom, ktorý prišiel v správnom čase, keď už existovalo solídne zázemie. Zuzana Mišáková, predtým režisérka, herečka a producentka sa z rodinných dôvodov začala venovať výlučne produkcii a Miloš Slemenský pokračuje dodnes ako vedúci technickej stránky predstavení. V súčasnosti má THD mladého režiséra Matúša Bachynca, k réžii sa v  sezóne 2013/2014 vrátila Zuzana Mišáková.

Počas svojej 11 ročnej histórie uviedlo THD 17 celovečerných predstavení a niekoľko príležitostných pásiem. Kritika na festivaloch ocenila mnohé počiny THD a preto sa nebojíme ani náročnejšieho diváka. THD má ako jediné trenčianske divadlo niekoľko ocenení za herecké výkony (Ladislav Žiško – Lásky hra osudná, Ivana Oravcová - Pasca na myši, Oskar Miller – Matka, Zuzana Mišáková-Moravčíková - Všetko o ženách), cenu za najlepšie kostýmy pre Janku Kováčikovú (Lásky hra osudná), cenu za prínos regionálnej kultúre (Tomáš a Fatima, autor a réžia Z. Mišáková), cenu za réžiu pre Petra J. Oravca (Pasca na myši), najlepšiu scénografiu pre Elišku Šefčíkovú-Stankovú, striebornú medailu pre predstavenie Matka.

Medzi inými sme ďalej spolupracovali aj so scénografkou Alenou Kobylkovou (Praha), Alžbetou Burianovou (Bratislava), hudobníkmi Jánom Ančicom (Jednotkári) a Samuelom Bánovcom (Baltazár Banán). Pre deti sme pripravili niekoľko úspešných predstavení (Mrázik, Legenda o svätom Mikulášovi, Baltazár Banán, Môj macík).

 

Štatistika prvých rokov: